Każda przedsiębiorczość wiąże się z niepewnością, która może przełożyć się na ryzyko dla Twojej firmy. Nie jest to bynajmniej wymówka, aby nie być przedsiębiorcą, ale zachęta do lepszego przygotowania się przed rozpoczęciem przygody z zakładaniem własnej firmy.
Jakie są zagrożenia związane z rozpoczęciem działalności gospodarczej?
Przy zakładaniu działalności gospodarczej istnieje szereg niebezpieczeństw, które mogą mieć dla nas negatywne konsekwencje. Głównym ryzykiem związanym z rozpoczęciem działalności gospodarczej jest strach przed niepewnością, ponieważ może ona oznaczać koniec przedsięwzięcia jeszcze przed jego rozpoczęciem. Ryzyko jest nieodłącznym elementem wszystkiego w życiu, a nie mniejszym, gdy chodzi o zakładanie firmy. Podpowiadamy, z jakimi głównymi zagrożeniami związanymi z zakładaniem działalności gospodarczej będziesz musiał się zmierzyć i jak je zminimalizować.
Ryzyko wewnętrzne związane z rozpoczęciem działalności gospodarczej
Mowa tu o ryzykach wewnętrznych, które w większym stopniu zależą od struktury i zarządzania projektem:
- Utrata pieniędzy: albo z powodu porzucenia stałej pracy, albo zainwestowania części swojego kapitału. Jeśli starannie przygotujesz i przeanalizujesz biznesplan oraz każdą związaną z nim decyzję, prawdopodobieństwo wystąpienia tego ryzyka będzie mniejsze. Jest to jeden z głównych powodów, dla których Polacy boją się zakładać firmy. Więcej informacji w tym odnośniku.
- Ryzyko operacyjne: błędy w zarządzaniu, błędy w produkcji, ryzyko prawne. Planowanie, szkolenia i organizacja są niezbędne: ustal terminy zgodnie z priorytetami dla wszystkich działań wynikających z biznesplanu. Nowe zadania zawsze będą się pojawiać, ale im lepiej zaplanujesz, wyszkolisz i zorganizujesz się, tym mniej będziesz miał niespodzianek.
- Napięcia w Twoich relacjach osobistych po okresie długich godzin pracy. Przedsiębiorczość wymaga dużego wysiłku osobistego, co bardzo często przekłada się na czas pracy.
Ryzyko zewnętrzne związane z rozpoczęciem działalności gospodarczej
Są to ryzyka, które zależą od przyczyn zewnętrznych w stosunku do przedsiębiorstwa, będziesz mógł na nie reagować, ale to nie od Ciebie będzie zależało, czy wystąpią, czy nie:
- Większa lub mniejsza akceptacja Twojego produktu lub usługi: Dobre badanie rynku jest niezbędne i pomoże Ci dowiedzieć się, czy istnieje popyt, ale stopień akceptacji Twojego konkretnego produktu będzie dopiero znany, gdy go wydasz na rynek.
- Zmiany na rynku: wzrost konkurencji, zmiany w popycie itp. Aby zminimalizować to ryzyko, należy zawsze być poinformowanym i wyczulonym na oznaki zmian. Elastyczny i otwarty umysł pozwoli Ci na szybką reakcję.
- Utrata płynności: Ewentualnemu brakowi płynności finansowej można zapobiec, starając się jak najbardziej ograniczyć koszty, zwłaszcza koszty stałe, zwłaszcza we wczesnych fazach działalności.
Podobne posty
Jak zarobić na własnym kursie online?
Jak dokonać analizy biznesu?
Jak zapobiegać/rozwiązywać konflikty w Twoim zespole?