Jak radzić sobie z perfekcjonizmem? – praktyczne sposoby

Problemy z perfekcjonizmem dokuczają coraz większej ilości osób.

Jeżeli sam je masz, zapewne w wielu sytuacjach one przeszkadzają ci dość mocno w działaniu, bo wywołują niechęć do podejmowania jakichkolwiek aktywności w obawie o zrobienie czegoś w sposób nieidealny.

Praktyczne sposoby na perfekcjonizm – to warto wiedzieć

A przecież nie da się być zawsze doskonałym. Perfekcjonizm nie jest zdrowym dążeniem do osiągania jak najlepszych efektów, a jest niestety zjawiskiem patologicznym, które często wywołuje u ciebie totalne bierną postawę. Skoro boisz się, że zrobisz coś w niewłaściwy sposób, czy nieraz nie myślisz o tym, by na wszelki wypadek w ogóle czegoś nie robić? Nie podejmujesz ryzyka, bo nie chcesz pogodzić się z możliwością porażki? Jeżeli tak właśnie czujesz, oznacza to, że rzeczywiście nadeszła najwyższa pora na to, by poradzić sobie z perfekcjonizmem i w końcu odzyskać panowanie nad swoim życiem, zamiast pozwolić mu po prostu płynąć.

Pamiętaj jednak, że możesz przeczytać dosłownie wszystkie porady psychologiczne związane z perfekcjonizmem, jakie tylko zostały kiedykolwiek napisane, a w żaden sposób nie zmienią one twojego życia, jeżeli się do nich nie ustosunkujesz, czyli nie przekujesz teorii w praktykę. Pokażmy to sobie na jakimś przykładzie.

Więcej artykułów dotyczących zdrowia psychicznego oraz fizycznego, znajdziesz w serwisie https://www.objaw.pl/.

Perfekcjonizm i praktyczne porady – podsumowanie

Wbij sobie do głowy bardzo ważne twierdzenie, że lepiej zrobić coś źle, niżeli nie zrobić tego w ogóle. Pomyśl, nad czym ostatnio zwlekasz. Być może masz do napisania ważny esej, ale jak na razie nawet do niego nie usiadłeś, bo nie masz na niego pomysłu i przez to boisz się w ogóle usiąść do komputera? Teraz jest najlepszy czas na zmianę myślenia. Ustal sobie, że jeszcze dziś usiądziesz do eseju ze stoperem w ręku i będziesz go pisać przez określoną ilość czasu – np. czterdzieści pięć minut.

Liczy się to, abyś rzeczywiście podjął się działania, efekty nie mają znaczenia. Psychoterapia też może być mocnym narzędziem w zwalczaniu perfekcjonizmu, więc jeśli czujesz, że jej potrzebujesz, po prostu z niej skorzystaj.