7 wskazówek, jak rozsądnie korzystać z karty kredytowej.

W zależności od tego, jak obchodzisz się z kartą kredytową, może być ona przydatna lub uciążliwa. Niektórzy wykorzystują je jako formę finansowania, która kończy się tym, że staje się problemem, z którego trudno im się wydostać. Dlatego tak ważne jest, aby wiedzieć, jak dobrze wykorzystać karty kredytowe. Oto 7 wskazówek, które pomogą Ci mądrze i odpowiedzialnie nimi zarządzać.

Przed złożeniem wniosku o kartę kredytową: zdobądź jak najwięcej informacji

Jeśli myślisz o złożeniu wniosku o kartę kredytową: najpierw dowiedz się, porównaj, a potem wybierz. W Polsce dostępna jest szeroka gama kart kredytowych, więc wybór jednej nie jest łatwy. Nie wahaj się więc korzystać z porównywarek i stron internetowych (np. www.przegladfinansowy.pl) lub zbierać informacji na własną rękę. Warto  przyjrzeć się ich charakterystyce (raty, sposób płatności, linki, ubezpieczenie), oraz innym zaletom, które mogą mieć. Wybierz kartę kredytową, która najlepiej pasuje do Twoich nawyków zakupowych i ma najlepsze warunki.

Poznaj różnicę między odroczoną płatnością a płatnością w ratach

Wyjaśnij różnicę między odroczoną płatnością a płatnością w ratach. W przypadku tego pierwszego opóźniasz jedynie spłatę całej kwoty zadłużenia bez odsetek, natomiast przy ratach zaciągasz dług, który jest oprocentowany. Korzystaj z odroczonej płatności, aby nie płacić odsetek i tym samym korzystać z darmowego kredytu. Na przykład, jeśli musisz dokonać wydatku, możesz odroczyć płatność na kilka dni lub do następnego miesiąca, aby dokonać płatności w jednej nieoprocentowanej racie. Spłata w ratach to w zasadzie wysoko oprocentowany kredyt.

Kontroluj swoje wydatki

Śledź swoje wydatki zarówno za pomocą karty kredytowej, jak i debetowej, aby mieć oko na swój osobisty budżet. Możesz użyć aplikacji mobilnej swojego banku, aby śledzić wszystkie swoje ruchy finansowe.

Unikaj korzystania z bankomatów

W dzisiejszych czasach wiele placówek przyjmuje płatności kartą. Pozwala to uniknąć noszenia przy sobie gotówki, co wiąże się z ryzykiem wydania jej na drobiazgi lub jej zgubienia. Unikaj wypłacania gotówki z karty kredytowej, chyba że jest to nagły przypadek. Może to wiązać się z wysokimi kosztami odsetek.

Uważaj na zniżki  i nagrody

Niektóre karty kredytowe oferują nagrody za ich używanie: mile, zniżki, rabaty itp. Jednak Twoja decyzja o wyborze karty nie powinna opierać się na tych nagrodach, ale na warunkach, które najbardziej Ci odpowiadają, takich jak najniższe oprocentowanie lub brak opłat i prowizji.

Nie zapomnij o terminach

Gdy posiadasz kartę kredytową są bardzo ważne daty, o których nie powinieneś zapominać.

Okres rozliczeniowy.

Jest to okres, który jest brany pod uwagę przy sumowaniu transakcji dokonanych kartą.

Data naliczenia.

Jest to dzień miesiąca, w którym bank lub podmiot obciąży Twój rachunek za dług (w zależności od posiadanej metody płatności).

Spłacanie rat w terminie pozwoli Ci uniknąć płacenia odsetek za zwłokę oraz innych opłat i kosztów.

Nie używaj karty kredytowej do pokrycia długów

Unikaj posiadania więcej niż jednej karty kredytowej. Zamówienie nowej karty kredytowej na pokrycie długu nie jest dobrym pomysłem nigdzie na świecie. Wręcz przeciwnie, sprawi, że narobisz sobie długów łańcuchowych i wpakujesz się w jeszcze większe kłopoty, z których trzeba będzie się wydostać.

Podsumowanie

Karta kredytowa to instrument finansowy, od którego często stronimy i słusznie. Jednak odpowiedzialnie wykorzystany może stać się naszym sprzymierzeńcem, lub z drugiej strony, jeśli źle wykorzystamy finansowanie możemy wpaść w duże kłopoty.

Kluczem do rozsądnego używania karty jest nie dać się zwabić rzekomą możliwością konsumpcji produktów lub usług, do których w przeciwnym razie nie mielibyśmy dostępu, gdyby nie karty kredytowe. Raczej dostrzec możliwość skorzystania z dobrodziejstw. Do tego niezbędna jest wiedza o tym, jak działa, jakie są warunki i nauka zarządzania tym tworzywem, które się posiada.