Rzeszowska

Zdani na łaskę – Diecezjalne Dni Młodych

zdani 12
118views
[RELACJA]

Źródło: http://www.diecezja.rzeszow.pl/2018/09/zakopower-na-diecezjalnych-dniach-mlodych/

zdani 12

„Zakopower” i „Rock and Fire”, tak wyglądała muzyczna strona spotkania. Od strony duchowej nie zabrakło Eucharystii, adoracji, pokuty, katechez i świadectw. Od 30 sierpnia do 1 września 2018 r. w Parku Papieskim w Rzeszowie już po raz czwarty odbyły się Diecezjalne Dni Młodych, tym razem pod hasłem „Zdani na łaskę”. Podczas Mszy św. kończącej Dni Młodych trzy osoby zostały posłane na misje.

Dni Młodych rozpoczęły się wieczorem 30 sierpnia. W recepcji przy rzeszowskiej katedrze zapisało się 250 osób. Część uczestników przyjechała z własnymi namiotami, pozostali zostali zakwaterowani w Domu Studenckim „Laura” przy ul. Cichej. Jeszcze tego samego dnia młodzież uczestniczyła w adoracji Najświętszego Sakramentu i wysłuchała katechezy ks. Tomasza Ryczka, diecezjalnego asystenta KSM.

Piątkowy dzień rozpoczął się jutrznią. Homilię podczas nabożeństwa wygłosił ks. Sławomir Jeziorski, wykładowca liturgiki w WSD w Rzeszowie. W ciągu dnia młodzież uczestniczyła w pracy w grupach, warsztatach i nabożeństwie. Główną katechezę wygłosił ks. Michał Domasik, wikariusz parafii św. Jadwigi Królowej w Rzeszowie.

O godz. 16.30 w katedrze rozpoczęła się Msza św., której przewodniczył ks. Rafał Flak, dyrektor Wydziału Duszpasterskiego Kurii Diecezjalnej w Rzeszowie. Homilię wygłosił ks. Piotr Gnat, dyrektor Szkoły Nowej Ewangelizacji im. bł. Pawła VI w Rzeszowie. Homilista, w nawiązaniu do przypowieści o dziesięciu pannach, mówił o potrzebie odnalezienia w życiu właściwego miejsca.

Wieczorem wystąpił zespół „Rock and Fire” i „Zakopower”. Czołowy zespół folkowy polskiej sceny muzycznej przyciągnął do Parku Papieskiego rzesze fanów, nie tylko uczestników Diecezjalnych Dni Młodych.

W sobotę podczas jutrzni homilię wygłosił ks. Krzysztof Golas, diecezjalny duszpasterz młodzieży.

O godz. 10.00 rozpoczęła się Msza św., w której uczestniczyli również członkowie Ruchu Światło-Życie w ramach dnia wspólnoty i podziękowania Panu Bogu za wakacje. Eucharystii przewodniczył bp Jan Wątroba. W homilii kaznodzieja rozwinął przypowieść o talentach. „To jeden z tych tekstów Ewangelii, który można nazwać traktatem o rozliczeniu. Można czytać Ewangelię także w tym kluczu, zwracając uwagę na liczby. Wszystkie włosy na naszej głowie są policzone. Znamy liczbę chlebów i ryb, które Pan Jezus pomnożył; znamy liczbę ryb złowionych przez apostołów po Zmartwychwstaniu Zbawiciela. Najważniejszy moment rozliczenia przyjdzie na końcu życia. Pan zapyta nas co zrobiliśmy z otrzymanymi darami”- mówił biskup. Przywołując postać sługi, który zakopał otrzymany talent, homilista mówił o rozliczaniu z bierności. „Pan Bóg nie będzie nas rozliczał tylko z grzechów i złych uczynków, ale także z zaniedbania, obojętności, niedopełnienia tego co powinniśmy zrobić. Tymczasem zły sługa się nie zaangażował, był obojętny, gnuśny, leniwy” – podkreślił hierarcha. Jako osobę, która pomnożyła otrzymane przez Pana Boga talenty bp Wątroba wskazał postać św. Stanisława Kostki, który „żyjąc krótko, przeżył czasów wiele”.

Po homilii odbył się obrzęd posłania na misje trzech osób związanych z Ruchem Światło-Życie. Giovanna Jakimowicz i Weronika Sarna wyjadą do Cork w Irlandii, a Przemysław Róg do Hwardijska na Ukrainie.

Po Mszy św. w dolnym kościele odbyły się świadectwa obejmujące zarówno doświadczenia wyniesione z wakacyjnych rekolekcji różnych ruchów i stowarzyszeń jak również Diecezjalnych Dni Młodych. Godzinę świadectw animował ks. Tomasz Rusyn, diecezjalny moderator Ruchu Światło-Życie. Dni Młodych zakończyły się agapą.

Organizatorem Diecezjalnych Dni Młodych byli: Biskup Rzeszowski, Prezydent Miasta Rzeszowa i Marszałek Województwa Podkarpackiego. (tn)

Zdjęcia: tn i facebook.com/zbuta.rzeszow/

divider 2461548

[ZAPOWIEDŹ]

Źródło: https://www.facebook.com/events/987676018059439/

 

36959745 405490623296651 7581952449628340224 n

 

? DDM – o co chodzi? ?

Diecezjalne Dni Młodych to spotkanie dla ludzi, którzy czują Kościół oraz dla tych, którzy chcieliby poczuć go bardziej. Jeśli nie jesteś w żadnej wspólnocie, jest to również spotkanie dla Ciebie. To już 4. edycja DDM. W tym roku spotykamy się 30 sierpnia w Parku Papieskim w Rzeszowie, aby wspólnie przeżywać swoją młodość i cieszyć się sobą.

? Co zabrać ze sobą ?

Przede wszystkim zabierz ze sobą znajomych!
Jeśli wybierzesz opcję noclegu pod namiotem – zabierz NAMIOT! ⛺
Przyda się też: ciepła bluza, coś przeciwdeszczowego, nakrycie głowy, śpiwór, karimata, łyżka, widelec, kubek, nóż, konserwy i chleb na śniadanie (piątek i sobota) i kolację (piątek) – herbata będzie zapewniona, coś słodkiego na Agape (sobota).
Zapewniamy kolację w czwartek i obiad w piątek. Dobrze byłoby zabrać ze sobą: Pismo Święte, notatnik, długopis, różaniec, ubrania na zmianę.

? Jak się zapisać?

Najlepiej przyjechać w zorganizowanej grupie z parafii, czy dekanatu z księdzem opiekunem. Można też przyjechać indywidualnie lub w mniejszej grupie.
W obu przypadkach należy zgłosić swój udział przez fomularz dostępny na:

? https://goo.gl/forms/O0ruqAJzYeQ5ytbG2

Jeśli nie poradzisz sobie z tą forma zgłoszenia, zadzwoń lub napisz sms pod nr 737 900 860.

? Kto może wziąć udział?

Każdy młody człowiek od 15 do 30 roku życia! Każdy niepełnoletni musi mieć pełnoletniego opiekuna, który zostanie wskazany imiennie w zgodzie podpisanej przez rodziców (wkrótce do pobrania na stronie).
Udział w spotkaniu mogą wziąć nie tylko uczestnicy rekolekcji wakacyjnych, ale wszyscy młodzi, którzy chcą przeżyć coś pięknego i niepowtarzalnego.

? Ile to kosztuje?

Jeśli wybierzesz opcję noclegu pod własnym namiotem – płacisz 40 zł.
Jeśli chciałbyś nocować w pobliskim domu studenta – płacisz 80 zł
Jeśli chcesz razem z nami zjeść posiłek – płacisz 30 zł
Jeśli nie będziesz nocował ani jadł razem z nami prosimy o dowolną ofiarę.

? O której startujemy i o której finiszujemy?

Otóż, zapraszamy do recepcji już od godz. 16:00 w czwartek (30.08). O godzinie 18:00 startujemy z programem.

Natomiast kończymy w sobotę (1.09) Agapą, która nastąpi zaraz po Mszy Świętej sprawowanej przez biskupa rzeszowskiego Jana Wątrobę.

? Gospodarz spotkania:
• Duch Święty

? Kto jest organizatorem?
• Biskup Rzeszowski Jan Wątroba
• Prezydent Miasta Rzeszowa
• Marszałek Województwa Podkarpackiego

? Koordynator spotkania:
Redakcja www.zbuta.rzeszow.pl

? Gość specjalny:
Rock and Fire
ZAKOPOWER

 

 

Zostaw komentarz

KBO ŚDM
Krajowe Biuro Organizacyjne Światowych Dni Młodzieży to kościelna jednostka organizacyjna powołana przez Konferencję Episkopatu Polski, której zasadniczym celem jest koordynacja przygotowań, zgłoszeń i uczestnictwa polskich grup w światowych spotkaniach młodzieży.