AktualnościWrocławska

Taizé Wrocław 2019

12.5Kviews

Rozpoczęły się przygotowania do Europejskiego Spotkania Młodych Taizé we Wrocławiu.

Co tydzień na Facebooku będzie publikowany krótki film, który będzie informował o przygotowaniach.
Zapraszamy do udostępniania te filmów.

Niezbędnik dla osób wybierających się na ESM we Wrocławiu:
– Informacje praktyczne: www.taize.fr/pl_article4986.html
Materiały przygotowane do wymiany myśli w małych grupach: www.taize.fr/pl_article26863.html
– Propozycja wspólnej modlitwy: www.taize.fr/pl_article403.html?id_document=6175
– Prowizoryczny program Spotkania: www.taize.fr/pl_article4952.html
Zgłoszenia udziału (także wolontariuszy): www.taize.fr/pl_article5270.html

E-mail: spotkania@taize.fr
Facebook: / Taize.Polska
Instagram: @Taize.Wroclaw

W Madrycie, gdzie odbywało się 41. Europejskie Spotkanie Młodych organizowane przez Wspólnotę Taizé zrzeszające 15 000 młodych ludzi ze wszystkich kontynentów, brat Alois oglosił, że następne spotkanie europejskie będzie miało miejsce w Polsce, we Wrocławiu, od 28 grudnia 2019 do 1 stycznia 2020.

Prymas Polski, abp Wojciech Polak metropolita gnieźnieński i ksiądz biskup Andrzej Siemieniewski, biskup pomocniczy archidiecezji wrocławskiej, przybyli specjalnie do Madrytu, aby być obecni podczas oficjalnego ogłoszenia.

W momencie, gdy budowanie wspólnej Europy napotyka na wiele trudności i nieporozumień pomiędzy narodami, spotkanie w Polsce będzie dla tysięcy młodych ludzi okazją do konstruowania obopólnego zaufania i przeżywania wspólnych doświadczeń.

Po raz trzeci Wrocław będzie organizatorem chrześcijanskiego ekumenicznego spotkania europejskiego (po 1989 i 1995 roku), a w Polsce odbędzie sie ono po raz piąty (po Warszawie w 1999 roku i Poznaniu w 2009 roku).

Wybór miejsca jest odpowiedzią Wspolnóty z Taizé na zaproszenie arcybiskupa katolickiego Józefa Kupnego, biskupa luterańskiego Ryszarda Bogusza i władz miasta wraz z ówczesnym Prezydentem Wrocławia.

Coroczne europejskie spotkania są częścią tzw. « Pielgrzymki Zaufania przez Ziemię », organizowanej przez Wspolnótę z Taizé od ponad 40 lat. Młodzi ludzie, którzy uczestniczą w spotkaniach łączą sie, by wspólnie sie modlić, włączyć się podczas tych kilku dni w życie lokalnego Kościoła i dążyć do pogłębienia takich kwestii jak pororozumienie pomiędzy narodami, pokój, zrozumienie wiary i zaangażowanie społeczne. Jednym z celów jest stworzenie młodym ludziom możliwości na przeżywanie obecności w Kościele jako miejsca przyjaźni i komunii.

Informacje praktyczne

DatyEuropejskie Spotkanie Młodych we Wrocławiu będzie trwało od soboty 28 grudnia 2019 do środy 1 stycznia 2020.

Wcześniejszy przyjazd jako wolontariusze

Aby wszystko przebiegało sprawnie, potrzebujemy odpowiednio dużej liczby wolontariuszy do pomocy. Te osoby przyjeżdżają 26 grudnia i mogą włączyć się w następujące prace:
- pomoc w przyjęciu osób przyjeżdżających 28 grudnia;
- pomoc w grupach pracy (dystrybucja posiłków, sprzątanie, przygotowanie miejsc modlitwy…)
- pomoc w parafiach i innych miejscach przyjęcia – animacja;
- przygotowywanie śpiewów na wspólną modlitwę (prosimy o zaznaczenie w zgłoszeniu).

Zdjęcie: Wiesia Klemens

Wolontariusze, którzy przyjeżdżają 26 grudnia do pomocy, od 28 grudnia uczestniczą w pełni w programie w parafii.

N.B. Młodzi ludzie przyjeżdżający 28 grudnia także mogą włączyć się w pomoc w grupach pracy lub w chórze.

Wiek

Europejskie Spotkania Młodych organizowane są przede wszystkim z myślą o młodych ludziach w wieku od 17 do 35 lat. Dla grup liczących ponad 10 osób, możemy przyjąć jedną osobę dorosłą (jako osobę odpowiedzialną za grupę).

Młodzi ludzie poniżej 18 roku życia

Młodzi ludzie poniżej 18 roku życia muszą mieć ze sobą pisemną zgodę rodziców na ich udział w Europejskim Spotkaniu Młodych. Formularz ten zawiera nazwisko opiekuna (w wieku 18-35 lat), który podczas spotkania bierze prawną odpowiedzialność za osobę niepełnoletnią.

Młodzi ludzie w wieku 16 lat

W ramach wyjątku młodzi ludzie w wieku 16 lat mogą uczestniczyć w spotkaniu, ale tylko od 28 grudnia i tylko z opiekunami w wieku 18-35 lat (kobieta dla każdej dwójki dziewcząt, mężczyzna dla każdej dwójki chłopców). Opiekunowie muszą pozostać ze swymi podopiecznymi podczas całego spotkania. Zostaną zakwaterowani razem w jednym miejscu.

Dorośli w wieku powyżej 35 lat oraz rodziny

Spotkania europejskie są organizowane przede wszystkim z myślą o ludziach młodych, a nie starszych powyżej 35 lat, z wyjątkiem tych, którzy są opiekunami grup. Dorosłych i rodziny zapraszamy do Taizé, gdzie mogą wziąć udział w spotkaniach tygodniowych dla dorosłych lub rodzin. Więcej informacji można znaleźć na stronach: Spotkania dla dorosłych 30 lat i więcej i Spotkania dla rodzin.

 

Zakwaterowanie

Zdjęcie: Wiesia Klemens

 

Uczestnicy spotkania będą przyjęci albo przez mieszkańców miasta i pobliskich miejscowości, albo w miejscach wspólnego zakwaterowania (np. salach parafialnych, szkolnych lub w salach gimnastycznych). Należy koniecznie zabrać materac turystyczny i śpiwór, by móc nocować na podłodze. Osoby niepełnosprawne, które potrzebują zakwaterowania przystosowanego do ich potrzeb, muszą szczegółowo uzgodnić warunki zakwaterowania z ekipą przyjmującą zgłoszenia. Powinny być one zgłoszone przed 1 listopada, aby był czas na znalezienie dla nich odpowiedniego zakwaterowania.

Jeżeli zorganizowałeś sobie własne zakwaterowanie

Udział w kosztach

Proponowana suma pokrywa koszty wyżywienia, przejazdów na miejscu, wynajęcia i wyposażenia miejsc spotkań, a także inne koszty organizacyjne. Nie jest ona identyczna dla wszystkich; przy ustalaniu jej bierze się pod uwagę możliwości poszczególnych krajów i każdego uczestnika.

Dla Polaków udział w kosztach wynosi:
młodzi ludzie (do 35 roku życia) 240 zł,
dorośli (powyżej 35 roku życia) 360 zł.

Tę samą sumę składają osoby, które przyjadą 26 grudnia. Osoby odpowiedzialne za grupy mogą złożyć udział w kosztach jak młodzi.

W jaki sposób złożyć udział w kosztach?

Podróż i przygotowanie

Zgodnie z programem spotkania, do Wrocławia należy przyjechać 28 grudnia między godz. 8.00 a 12.00. Osoby do pomocy przyjeżdżają 26 grudnia do godz. 15.00. Nie ma możliwości przyjazdu 25 lub 27 grudnia!
Wyjazd 1 stycznia od godz. 16.00.

Zdjęcie: Wiesia Klemens

Wielu uczestników podróżować będzie autokarem. Jeszcze przed wyjazdem warto więc pomyśleć jak dobrze wykorzystać ten czas wspólnej podróży. Jest to niepowtarzalna okazja do tego aby się wzajemnie przedstawić, podzielić doświadczeniami z poprzednich spotkań europejskich, powiedzieć coś o historii miasta, ale też wspólnie pomodlić! Niektórzy chętnie przeznaczają ten czas na naukę śpiewów, którymi będziemy się modlić podczas spotkania.

Zgłoszenia

Nie odkładaj na ostatnią chwilę decyzji o udziale w spotkaniu europejskim we Wrocławiu.
Organizatorzy grup proszeni są o kontakt z nami najpóźniej do 1 listopada.

Zgłoszenie udziału>>>

Termin przyjmowania zgłoszeń: 1 grudnia.

Inne informacje

Na facebook.com/taize.polska można znaleźć najbardziej aktualne informacje o przygotowaniach na terenie Polski do Spotkania Europejskiego.

Na facebook.com/taize można śledzić informacje i zdjęcia z przygotowań do spotkania w innych krajach.

Informacje o spotkaniu otrzymasz zawsze w Taizé.
Adres do korespondencji:

Spotkania Młodych
Communauté de Taizé
71250 TAIZÉ, Francja
Tel.: (+33) 385.50.30.04 (w godz. 10.00-12.00)
fax: (+33) 385.50.30.16
e-mail

 

Spotkanie we Wrocławiu: Prowizoryczny program spotkania

Wziąć udział w spotkaniu we Wrocławiu to znaczy…

… szukać umocnienia w modlitwie przez piękno śpiewu i głębię ciszy,

… z tysiącami młodych ludzi iść do źródeł wiary i braterstwa,

… być ugoszczonym przez mieszkańców Wrocławia i okolic i z wielką prostotą wzajemnie się poznawać,

… spotkać ludzi żyjących Ewangelią wśród dzisiejszych wyzwań,

… znaleźć nowy zapał do rozwijania solidarności w Europie.

Sobota, 28 grudnia

Przed południem przyjazd i powitanie we Wrocławiu. Pierwsze spotkanie w parafii i z rodzinami, które będą gościć uczestników.

Kolacja (suchy prowiant) i wydawanie gorącego napoju, następnie modlitwa wieczorna w Hali Stulecia i w dużych namiotach.

Niedziela, 29 grudnia

Udział w porannej celebracji w parafiach, następnie spotkania z osobami zaangażowanymi w życie lokalnej wspólnoty.

Około południa: wydawanie posiłku w różnych miejscach w centrum miasta.

Po południu w różnych miejscach w centrum miasta: spotkania tematyczne dotyczące wiary i życia wewnętrznego, spraw społecznych, sztuki…

Kolacja (suchy prowiant) i wydawanie gorącego napoju, następnie modlitwa wieczorna w Hali Stulecia i w dużych namiotach.

Poniedziałek, 30 grudnia

Modlitwa poranna w parafiach goszczących, następnie spotkania w małych grupach oraz z osobami zaangażowanymi w życie lokalnej wspólnoty, następnie przejazd do centrum miasta.

Wydawanie posiłku w różnych miejscach w centrum miasta, następnie modlitwa w różnych kościołach.

Po południu w różnych miejscach w centrum miasta: spotkania tematyczne dotyczące wiary i życia wewnętrznego, spraw społecznych, sztuki…

Kolacja (suchy prowiant) i wydawanie gorącego napoju, następnie modlitwa wieczorna w Hali Stulecia i w dużych namiotach.

Wtorek, 31 grudnia

Modlitwa poranna w parafiach goszczących, następnie spotkania w małych grupach oraz z osobami zaangażowanymi w życie lokalnej wspólnoty, następnie przejazd do centrum miasta.

Wydawanie posiłku w różnych miejscach w centrum miasta, następnie modlitwa w różnych kościołach.

Wczesnym popołudniem spotkania narodowe.

Kolacja (suchy prowiant) i wydawanie gorącego napoju, następnie modlitwa wieczorna w Hali Stulecia i w dużych namiotach.

O 23:00 w parafiach nocne czuwanie modlitewne o pokój na świecie, a po nim „Święto narodów”.

Środa, 1 stycznia 2020

Udział w porannej celebracji w parafiach, a następnie obiad u rodzin.

Od godz. 16.00 wyjazd.

Zgłoszenie udziału w Spotkaniu

Jeżeli zamierzasz wziąć udział w Spotkaniu we Wrocławiu prześlij nam swoje zgłoszenie korzystając z poniższego linku. Formularz służy do zgłoszeń indywidualnych i grupowych. Po 10 grudnia link nie będzie działał.

Zgłoszenie udziału w Spotkaniu Europejskim we Wrocławiu>>>

Jeśli zamierzasz zorganizować grupę młodych ludzi na Spotkanie…

- Wypełnij jak najszybciej zgłoszenie udziału nawet jeśli nie znasz jeszcze dokładnej liczby uczestników i innych szczegółów. Możesz podać przewidywaną liczbę osób na końcowej stronie zgłoszenia.
- Po wysłaniu zgłoszenia otrzymasz e-mailem kod zgłoszenia, dzięki któremu będziesz mógł uzupełniać dane dotyczące grupy.
- Ostateczną listę uczestników musimy otrzymać do 1 grudnia.
- Osoba, której nazwisko i adres e-mailowy wybrano jako „Osoba Kontaktowa” otrzyma dalsze informacje o Spotkaniu. Będzie ona odpowiedzialna za przekazanie tych informacji wszystkim członkom grupy.

Więcej informacji na: www.taize.fr/pl

Zostaw komentarz

KBO ŚDM
Krajowe Biuro Organizacyjne Światowych Dni Młodzieży to kościelna jednostka organizacyjna powołana przez Konferencję Episkopatu Polski, której zasadniczym celem jest koordynacja przygotowań, zgłoszeń i uczestnictwa polskich grup w światowych spotkaniach młodzieży.

Strona używa plików cookie. Korzystanie ze strony oznacza zgodę na zapisywanie plików cookie na urządzeniu (dysku) użytkownika w zależności od konfiguracji przeglądarki Więcej informacji

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close