Tarnowska

Miasteczko Modlitewne 2019 [RELACJA]

169views

„Listy do K.” – pod takim hasłem w Zabawie odbyło się Miasteczko Modlitewne. Zgromadziło ono młodych z całej Polski i nie tylko. To wyjątkowe rekolekcje – podkreślają uczestnicy.

W Miasteczku Modlitewnym w Zabawie uczestniczyło 150 osób z Polski i Ukrainy. Młodzi mieszkali w namiotach przy sanktuarium bł. Karoliny w Zabawie i w miejscowej szkole.

Uczestnicy pochodzą z diecezji: tarnowskiej, radomskiej, sandomierskiej, rzeszowskiej, drohiczyńskiej, zamojsko-lubaczowskiej oraz archidiecezji gdańskiej i krakowskiej. Jedna osoba przyjechała z Niemiec a prawie trzydzieści z Ukrainy.

Jest tutaj bardzo fajnie. Należę do Ruchu Czystych Serc na Ukrainie. Dowiadujemy się tutaj o życiu bł. Karoliny. Dla większości osób z Ukrainy bł. Karolina jest odkryciem. Mam nadzieję, że będzie przykładem do naśladowania –  mówili uczestnicy.

Magdalena Nowak, jeden z burmistrzów Miasteczka Modlitewnego podkreśla, że mieszkańcy Ukrainy szybko się zaaklimatyzowali w Zabawie. „Słuchają uważnie konferencji, pytają, włączają się w życie Miasteczka, pomagają nam, należą do różnych grup” – dodaje.

Hasło spotkania młodych to „Listy do K.”

– Zdecydowaliśmy się ze środka Kościoła popatrzeć na Kościół. Listy do K. to jest próba odczytania listów do Kościoła. Punktem wyjścia jest Apokalipsa, ale są to także listy świadków m.in. św. Katarzyny, św. Teresy i innych, którzy opowiadając nam o tym, jak żyją i czym żyją pokazują drogę Kościoła do głębi – powiedział ks. Stanisław Kłyś, który jest duchowym przewodnikiem młodych.

W poniedziałek uczestnicy Miasteczka Modlitewnego modlili się za prześladowanych chrześcijan. Do Zabawy przyjechał Konrad Ciempka z organizacji Pomoc Kościołowi w Potrzebie, który mówił młodym, że co pięć minut na świecie jeden chrześcijanin ginie za wiarę.

W 21 krajach chrześcijanie doświadczają prześladowań. Jesteśmy w grupie, która jest obecnie najbardziej prześladowana na świecie. Prawie 300 milionów chrześcijan doświadcza różnych dyskryminacji czy to w pracy, szkole oraz w obszarze publicznym. Trzeba o tym mówić – podkreślił.

Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie pomaga prześladowanym chrześcijanom prowadząc liczne projekty i kampanie społeczne.

Trzeba być tym głosem tutaj w Polsce i w Europie, ponieważ o to nas proszą, żeby o nich nie zapomnieć. Prześladowani chrześcijanie proszą o modlitwę w swoich intencjach, a także za tych, którzy ich prześladują – dodał.

Miasteczko Modlitewne to jedna z największych modlitewnych inicjatyw Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży.

To już dziesiąte takie wydarzenie. Będą okazje do wspomnień i bal jubileuszowy.

Mamy prawie dwa razy więcej uczestników niż na początku. To wyjątkowy czas rekolekcji i pogłębiania relacji z Bogiem i z rówieśnikami. Cieszymy się, że młodzi do nas wracają. Są powołania. Bł. Karolina łączy ludzi, niektórzy poznali się na Miasteczku, założyli rodziny i odwiedzają nas z dziećmi – dodał ks. Sebastian Sójka, asystent Miasteczka  Modlitewnego i wikariusz parafii Zabawa.

Zapraszamy do oglądnięcia całego reportażu oraz fotogalerii – KLIKNIJ TUTAJ.

Zostaw komentarz

KBO ŚDM
Krajowe Biuro Organizacyjne Światowych Dni Młodzieży to kościelna jednostka organizacyjna powołana przez Konferencję Episkopatu Polski, której zasadniczym celem jest koordynacja przygotowań, zgłoszeń i uczestnictwa polskich grup w światowych spotkaniach młodzieży.