Ambona młodychPanama 2019

Jedno słowo – spotkanie

229views

Gdybym miał wybrać jedno słowo, byłoby to słowo „spotkanie”. Trzy tygodnie spędzone w Panamie były spotkaniem w trzech wymiarach: z Bogiem, drugim człowiekiem i z samym sobą.

Z Bogiem – niewątpliwie byliśmy bliżej Niego, bo prawie na równiku (co Wy na to, płaskoziemcy?). A mówiąc całkiem poważnie, doświadczyłem wyjątkowego spotkania z Jezusem w Najświętszym Sakramencie. Trwałem w skupieniu i z osobistą intencją podczas adoracji w Chitre, a On po prostu przyszedł do mnie na dłuższą chwilę (gdy ksiądz wraz z monstrancją przechodził przez tłum). Ten, któremu tak często nie jestem w stanie oddać trudności i walczę sam, po raz kolejny wyciągnął do mnie rękę. „Mój Bóg idzie przede mną ze swoim krzyżem i jest gotów oddać za mnie życie” – te słowa bp. Andrzeja Iwaneckiego z katechezy głoszonej dla nas w Parafii św. Józefa tydzień później bardzo zapadły mi w pamięci i umocniły mnie w tym, że świadoma i żywa relacja z Bogiem Ojcem, pełna ufności w Jego obecność i działanie w moim życiu jest tym, czego On i ja chcę.

Z drugim człowiekiem – wiem, że gdyby nie ludzie, których Bóg postawił na mojej drodze, nie znalazłbym się w Panamie. Niech świadczy o tym także to, że poprzednie ŚDM-y na które było przecież tak blisko, interesowały mnie równie bardzo, co inne wzmianki w programach informacyjnych. Doświadczenie wspólnoty i wszyscy ludzie poznani podczas pielgrzymki byli świadectwem tego, że On chce być obecny w relacjach między nami. Każde pojedyncze spotkanie i rozmowa jest tego dowodem.

Z samym sobą – choć często tak trudno było się wyciszyć, nauka papieża Franciszka i trwanie na adoracji dostarczyły mi dużo wskazówek na dalszą drogę. Najważniejsza jest świadomość, że Bóg jest większy od moich wątpliwości, bolączek i problemów i jest ze mną w sytuacjach z których niewiele rozumiem. Dzięki radosnym Panamczykom uświadomiłem sobie też z jak niewielu rzeczy, które mnie w życiu spotkały potrafię się cieszyć i za nie Bogu dziękować.

W końcu, dzięki pielgrzymce wiem, że bardzo często nie mówiłem Bogu ze szczerością i pełnym przekonaniem „oto jestem”. I zwykle nie podejmowałem się tego co on dla mnie miał, zrażając się trudnościami.

Karol Rybaczuk

Świadectwo jest tekstem nadesłanym w ramach akcji Podziel się świadectwem! ŚDM #Panama2019

Zostaw komentarz

KBO ŚDM
Krajowe Biuro Organizacyjne Światowych Dni Młodzieży to kościelna jednostka organizacyjna powołana przez Konferencję Episkopatu Polski, której zasadniczym celem jest koordynacja przygotowań, zgłoszeń i uczestnictwa polskich grup w światowych spotkaniach młodzieży.