Ambona młodychPanama 2019

Gość w dom, Bóg w dom

148views

Chociaż moja podróż do Panamy na Światowe Dni Młodzieży nie była z założenia moimi wakacjami, mój pogląd na to jak wygląda idealny urlop znacząco się zmienił. Zawsze wyobrażałem sobie wakacje doskonałe jako pobyt nad lazurową wodą, piękną plażą, w pięcio-gwiazdkowym hotelu z wycieczkami fakultatywnymi organizowanymi przez biuro podróży. Podczas pobytu w Panamie zrozumiałem, że najlepszy wypoczynek to taki, podczas którego można obcować z inną kulturą, poznać nowych ludzi, ich zwyczaje, pracę, a przede wszystkim zobaczyć i poczuć na własnej skórze poświęcenie i gościnność lokalnej ludności. Oczywiście palmy, woda i relaks na plaży też były, ale ważne okazało się nie przebywanie w hotelu ale wśród ludzi.

Podczas ŚDM miałem niezwykłe doświadczenie mieszkać u dwóch bardzo różnych rodzin, które jednak łączyła głęboka wiara, życzliwość i realizowanie pełnią życia przysłowia: „Gość w dom, Bóg w dom”.

Pierwsza rodzina, u której mieszkałem była dość zamożna, mieszkanie u Nich było bardzo komfortowe, była klimatyzacja, wygodne łóżka. Rodzina, której powiodło się w życiu, ale nie obnoszą się z tym, żyją z pokorą dzieląc się tym co mają. Wspaniała postawa! Druga rodzina, u której przebywałem mieszkała w dzielnicy biedy. I chociaż widać było, że na wiele brakuje pieniędzy, pierwsze co zobaczyliśmy wchodząc do pokoju, w którym spaliśmy w trzy osoby, to dwa nowiutkie wentylatory stojące (wiatraki) – starsza pani powiedziała, że jako Polacy nie jesteśmy zwyczajni do takiej pogody, więc kupiła nam je, żeby nam trochę ulżyć. To wspaniałe! Chociaż ubodzy, tak pięknie potrafią się dzielić. Co więcej, w Panamie widać, że rodzina jest dla ludzi ogromną wartością. Jest też praca, jest relaks, ale rodzina jest zawsze ważna, tak jak ważne są spotkania z bliskimi, wspólny posiłek, żarty, rozmowy.

Światowe Dni Młodzieży są niesamowite, nie da się o tym opowiedzieć, to trzeba przeżyć. Doświadczyć żywego, młodego Kościoła przepełnionego Duchem Świętym, wspólnego uwielbienia i modlitwy. Modlitwy, która może być realizowana na wiele różnych sposobów: przez śpiew, taniec, rozmowę, ale również przez obcowanie z naturą, przez zwiedzanie i każdą rozmowę z drugim człowiekiem.

 

Jakub Walczak

Świadectwo jest tekstem nadesłanym w ramach akcji Podziel się świadectwem! ŚDM #Panama2019

Zostaw komentarz

KBO ŚDM
Krajowe Biuro Organizacyjne Światowych Dni Młodzieży to kościelna jednostka organizacyjna powołana przez Konferencję Episkopatu Polski, której zasadniczym celem jest koordynacja przygotowań, zgłoszeń i uczestnictwa polskich grup w światowych spotkaniach młodzieży.